CHP'li Bulut yerel basına sahip çıktı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yerel gazete ve televizyonların zor durumda olduğunu ve bir bir kapandığını belirterek, iktidara destek olması çağrısı yaptı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle Adana’da 23 yıldır yayın yapan TV A’nın da ekranlarını karartmak durumunda kaldığını kaydeden Bulut, “Dolar üzerinden alınan uydu kira bedelleri zaten kazancı düşük olan yerel televizyonların ödeyemeyeceği düzeyde” dedi.

CHP'li Bulut yerel basına sahip çıktı
11 Nisan 2021 - 18:28
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, toplumun haber alma özgürlüğüne önemli katkı sağlayan yerel gazete, televizyon ve radyoların zor durumda olduğunu söyledi. Çok sesli ve özgür bir basının demokrasinin ve demokrasinin güçlendirilmesinin en önemli unsuru olduğunu kaydeden Bulut, bölgenin sesi, gözü ve kulağı durumundaki yerel basının da bu demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu bildirdi. 

AYLIK MASRAFLAR KARŞILANAMIYOR
Bulut, döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak giderleri artan, yayın hayatını resmi ilan gelirleri ile devam ettirmeye çalışan yerel gazete, radyo ve televizyonların aylık masraflarını karşılayamaz, personeline maaş ödeyemez hale geldiğini, varlık yokluk mücadelesi verdiğini belirtti. Gazetelerin basın ilan kurumundan aldıkları ilan ücretinde düşüş olduğunu kaydeden Bulut,2 yıl önce bin 180 civarında yerel gazete varken, şuan 900'lere kadar düştüğünü, yerel gazetelerin ekonomik krizde çareyi sayfa sayısını, çalışan sayısını azaltmakta bulduğunu ifade etti. 

UYDU KİRA BEDELLERİ FAHİŞ
Bulut, “Adana’da 23 yıldır yayın yapan, Adana’nın sesi konumundaki TV A’nın da maddi imkansızlıklar nedeniyle,yayıncılık maliyetleri ve çalışan ücretlerini ödeyemediği için ekranlarını karartmak durumunda kaldığını kaydetti. Bulut, “Dolar üzerinden alınan uydu kira bedelleri zaten kazancı düşük olan yerel televizyonların ödeyemeyeceği düzeyde. Türksat’a bağlı yayın platformları ücretleri dolar kuruna göre peşin alırken, yerel TV’lerin tek geliri piyasa reklamı” dedi. Türksat, RTÜK gibi devlet kurumlarının yerel televizyonlardan ödemeleri peşin aldığını ama destek vermeye gelince hiçbir kurumun yerel televizyonlara destek vermediğini kaydeden Bulut, yerel radyo ve televizyonlarda yaşanan maddi zorlukların medyada çok sesliliğin de önüne geçtiğini kaydetti.

İKTİDAR DESTEK VERMELİ
Yerel televizyon, gazete ve radyoların yayın hayatlarını sürdürmesi için iktidarı destek vermeye çağıran Bulut, teşviklerin yerel basını da kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi. 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum