Reklam
Reklam
Reklam
Gülseren HASTÜRK

Gülseren HASTÜRK

SIRADAN TARİH

Zihinlerin Fethi: 29 Mayıs

29 Mayıs 2020 - 13:16

Tahta çıkmakla sultan olunmadığını, 2. Mehmet darbe ile tahttan indirilince anlar. 

Sultan iken şehzadeliğe geçiş, onun için yeni bir başlangıcın fitilini ateşler. Tekrar tahta çıkma sürecinde yaptığı planlarla, zihni tüm faaliyetlerini ilerleyen süreçte gerçekleştirecektir. 

Öyle ki, sefer planları, finansman, iç reformlar, yeni dönem için güç katmanın yanında, büyük rahatsızlıklar da yaratacaktır. Tek varis olmasının verdiği rahatlık vardır ama karşısında, Çandarlı gibi büyük bir güç durmakta, darbe ile indirilmenin verdiği yaraları sarmak istemektedir. 

Bu yaralar her ne kadar kabuk bağlamış görünse de, zaferle birlikte tekrar kanayacaktır. İkinci kez tahta geçiş problemsiz olur. Çandarlı sorun olmamalıdır, iç yönetim ile çatışmak istemez bu süreçte. Zamanı geldiğinde bu içerdeki savaş ta elbet sonuçlanacaktır. 

Yeni bir dönem başlar. Kendine yakın isimler önemli görevlere yerleştirilir. Finansman planları işe yaramış, Rumeli Hisarı Kalesi yapılmış, yeniçeriye bahşişler verilmiştir. 

Bir sorun vardır! Ekonomik açıdan birçok kesim fethe karşıdır. 'Kazanamazsak devlet yıkılır' söylemleri ayyuka çıkmış, propagandalar yapılmış, dedikodular öyle bir safhaya gelmiştir ki, bunun kıyamet alameti olduğu, hatta uğursuzluk getireceği söylenmiştir. Bu söylemlerin çoğu, üst tabaka denilebilecek isimlerden çıkmaktadır.  Kargaşa çıkarmak için birçok yol denenmiştir. 

İşte Fatih Sultan Mehmet, kaçınılmaz olan fethin yanında engellerle boğuşurken, zihinleri fethetmekten de geri kalmamıştır. Fikirsel süreçte, ön yargılarla olan mücadelesi yanında Haçlı birliğinin karşısında, moral bozma çabasında olan karanlık zihinlerle savaşmakta kaçınılmaz olmuştur. Fetih süresince fiziksel olarak başarısızlıklar yaşanmış olsa da, zihinsel süreçte hiç dinamiğini kaybetmemiştir. 

29 Mayıs sabahı yapılan hücum ile yeni bir siyasi yapının adımları surlardan içeri girmiştir. Bambaşka bir dinin temsilcisi, yeni bir Roma İmparatorluğu'nun ilanını, Ayasofya Kilisesi’nin kulesinden şehri izlerken duyurmuştur. 2. Mehmet 'Fatih' ünvanı ile evrensel hakimiyet oluşumunu, zihinsel alanda şekillendirmiştir. 

Proje insanı, siyasal ve kültürel ilerlemenin getireceği tüm ihtişamın yanı sıra birleştirici siyasi çatısı altında kozmopolit bir kent imar etmiş, yeni tip klasik Osmanlı Padişahı doğmuş, 'Fatih' kutsal vazgeçilmez bir kimlik olmuştur. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum