Türkiye genelinde 250 obruk oluştu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde tarımsal sulama suyunda yaşanan sorunları, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Türkiye genelinde 250 obruk oluştu
27 Eylül 2021 - 13:46
Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Bekir Pakdemirli, sulama suyu sorununa karşı, su tasarrufunun sağlanmasına yönelik sulama modellerinin tespit edilmesi ve su potansiyeline göre uygun ürün deseninin belirlenmesi gibi tedbirlerin alındığını belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine şu sorulara yanıt istedi: 

“Sulamaya uygun tarım alanları için bütçeden yeterli kaynak ayrılmakta mıdır? 

Sulama yönetiminin güçlendirilmesi için başlatılan çalışmalarda gelinen son aşama nedir? 

Su tasarrufu sağlayan basınçlı/kontrollü sulama yöntemlerinin uygulanması için Ziraat Bankasından kredi kullanan çiftçi sayısı kaçtır?

Modem sulama yöntemleri ile üretim yapan çiftçi ve il sayısı kaçtır? 

Ülkemizde oluşan obruk sayısı kaçtır? 

2016 yılından itibaren, kuyu sularında yaşanan su çekilmesi kaç cm olarak ölçümlenmiştir?”

TASARRUF ŞART
Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Pakdemirli, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından geliştirilen sulama projelerinin planlama çalışmaları kapsamında ilgili Kuramlarının ve diğer Kuramların görüşlerine göre sulamada su tasarrufunun sağlanmasına ve suyun etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik sulama modellerinin tespit edilmesi, su potansiyeline göre uygun ürün deseninin belirlenmesi gibi tedbirler önerilmekte ve önerilen tedbirlerin uygulanması sağlanmaktadır” dedi. 

YERALTI SUYU KOOPERATİFLERİ MODERN SULAMAYA GEÇTİ 
Yeraltı suyu kooperatiflerinin yüzde 61’inin modern sulama sistemleri ile sulama yaptığını belirten Pakdemirli, bireysel kullanıcılara da damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine göre tahsis yapıldığını kaydetti. 

250 OBRUĞUN 175’U KONYA HAVZASINDA 
Konya Kapalı Havzasında 175 adet obruk bulunduğunu açıklayan Pakdemirli,  Türkiye sınırlan içinde 250 adet obruk olabileceğinin tahmin edildiğini, yeraltı suyu seviyesindeki düşümlerin ise yeraltı suyu kütlelerine göre değişim gösterdiğini ifade etti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda en önemli girdi maliyetlerinden birinin de sulama suyunun oluşturduğuna dikkat çekti. Kuraklığın yoğun etkisi nedeniyle yeraltı sularına yüklenilmesinin  yeraltı suyunun  daha çok çekilmesine neden olduğunu ifade etti. Sonuçta enerji ile yeryüzüne çıkarılan suyun, elektrik faturalarını ciddi oranda artırdığını söyledi.

GÖLET İHTİYACI OLAN BÖLGELERE DE DİKKAT ÇEKTİ 
Yeraltından elektrik enerjisi kullanarak çıkarılan sulama soyunun maliyetinin her geçen yıl katlanarak arttığını anlatan Gürer, bazı bölgelerde artık yeraltından da su çıkarılamaz olduğuna işaret etti. 

Küresel ısınma ve kuraklıkla gelen su sorunun hat safhaya ulaştığını kaydeden Ömer Fethi Gürer, “Bakanlık bu konuda sadece tasarruf önererek sorunu çözemez. Çok sayıda köy ve kasabada kaynak suları boşa akmaktadır Bu suların, sulama suyu olarak kullanılmasına yönelik altyapı oluşturulmalıdır. Örneğin Niğde Halaç ve İmrahor gibi başlanmış, ancak yıllardır tamamlanamayan göletler bir an önce tarımın hizmetine sunulmalı, sulama göletine ihtiyaç duyulan bölgelerde de bir an önce sulama göleti inşaatına başlanılmalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum